ucuz-bilgisayar-fiyatlari

Ucuz bilgisayar fiyatları denildiğinde net olarak akla bir fiyat aralığının gelmesine imkân yok. Bu kişisel anlamda değişken bir çizgiden ibaret olduğu için ucuz kelimesinin kifayetinin ne ölçüde olduğuna özen göstermek gerekiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi kimisine göre bilgisayar alırken 500 TL yüksek bir meblağ iken kimisine göre de çok ucuzdur. Sizin bütçenizle doğru orantılı olan bu algının belli başlı standartlara göre de göz önüne alınabildiğinden bahsedelim.

Örneğin diğer bilgisayar markalarıyla kıyaslandığında farklı ölçütler bilgisayar fiyatlarını etkileyebiliyor. Üzerindeki marka logosundan ziyade içerisinde bulunan OEM parçaların kalitesine yoğunlaşmakta fayda var. İşlemci yongası, bellek miktarı, disk türü, ekran kartının paylaşımlı ya da paylaşımsız olması önemli bir fiyat unsuru olarak değerlendirilebilir.

Tabi ki ucuz bilgisayar satın almak için Ankara gibi büyük şehirlerde elinize geçen kozlardan bir tanesi de yoğun ürün yelpazesidir. Bunun da bir dezavantaja dönüşebilme ihtimalinin yer aldığını söylememiz mümkündür. Bilgisayar satıcıları tarafından belirlenmiş fiyatların düşmesiyle hareketlenmeye başlayan ikinci el piyasası bu konuda farklı bir avantaja dönüşebiliyor.

Ucuz Bilgisayar Sorun Çıkarır Mı?

Mantıken bakıldığında ucuz laptop fiyatları çoğunlukla yarı yarıya bir noktaya varabiliyor. Haliyle sıfır cihaz almak tam manasıyla bir külfete dönüşürken çok daha cüzi miktarlar ödenerek daha kaliteli bir ürün temin edilebiliyor. Bunun farkında olan bilgisayar kullanıcılarının aynı ya da benzer ürünlere fahiş paralar ödememeye yönelmesi ise ucuz ikinci el bilgisayarların sayısını arttırmış durumda.

Hem alım hem de satış için geniş bir yelpazeye sahip olduklarını söyleyebiliyoruz. Bu raddede OEM açısından yeterli bir cihazın tüm fonksiyonlarına karşın çok daha ucuz oluşu bilgisayar alacak kişileri cezbetmektedir.

Ucuz bilgisayarlar arasında çoğunlukla eski model ana kart ve işlemci yongasına sahip olan cihazlar dikkat çekmektedir. Genellikle de model yükseltmek isteyen kullanıcılar cihazlarını satarak üzerine belirli bir miktar ekleyip kendilerine istedikleri cihazı satın almayı amaçlarlar. Bu ikinci el bilgisayar piyasası için geniş bir yelpazenin de göstergesi olarak değerlendirilir. Zira sürekli yükselen modellerin arasında ciddi paralar ödeyerek alınan bilgisayarlarında bir süre sonra son model kalmayacağını algılamak burada önemli bir husustur.