İkinci el bilgisayar satın almak dışında ikinci el piyasasını hareketlendiren parçalarında gündemden düşmediğini söylemek gerekiyor. Bazen bilgisayarın geliştirilmesi amacıyla farklı parçaların model yükseltilmesi mümkün olabiliyor. Tabi bu biraz sıkıntılı bir süreç olarak gözüküyor ki çoğu kişi doğrudan kasa değiştirmeyi tercih ediyor. Çünkü bilgisayar parçaları alım satım işinde ciddi anlamda kullanılmış ve ömrü bitmiş OEM parçalara rastlanabiliyor. Dolayısıyla dikkatli olmanın fayda sağlayabileceği bir durumdan bahsedebiliyoruz.

İkinci el bilgisayar parçası satın almak için uygun fiyatlardan yararlanmak ilk önceliğiniz olabilir. Zira Türkiye’de yeni bilgisayar parçalarının vergilerle birlikte satış rakamları hemen herkesi zorlayabiliyor. Bu durumda da insanlar daha iyi bir performans için muhakkak ikinci el satışlara bakıyorlar. Çoğu zaman sorunsuz olarak model yükseltmek için satış yapan kişilerin, model yükseltmek için parça arayan kişilerle muhatap olduğuna rastlıyoruz.

ikinci-el-bilgisayar-parcalari

İkinci el bilgisayar parçası alım satım sektöründe Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerin avantajı da kişi ve bilgisayar sayısından ortaya çıkıyor. Farklı bir algoritmaya rastlanmamasına karşın sanki bu şehirlerde avantajlı bir alışverişin mümkün olabilmesinin daha yüksek şansa ulaştığına inanılıyor. Talep ve arz dengesinin yüksek olmasından ötürü ikinci el bilgisayar satışında da yoğun bir döngü bulunuyor. Haliyle büyük şehrin avantajlarından birisi de bu oluyor.

Fakat internetin kullanımıyla beraber hemen her noktadan her noktaya ikinci el bilgisayar parçası alımı ya da satışı yapılabiliyor. RAM, ekran kartı ve sabit disk en çok tercih edilen parçalar arasında oluyor. Örneğin DDR2 ram kullanan bir kişinin ana kart değiştirdikten sonra DDR3 ram kullanmak istemesi doğrudan onu ikinci el piyasasına yönlendiriyor.

Bu daha çok eski parçalardan oluşmuş toplama bilgisayar kullanan insanlarında fazlasıyla karşılaştığı bir olgu. Çünkü parçaların yenisinin fahiş fiyatlar kapsamında satılması ikinci elin avantajını arttırıyor. Daha ucuza daha da fazlasını alabilme fırsatı doğduğundan DDR Ram’ler, eski tip ekran kartları, düşük performans ve bellek sunsa da HDD’ler rehavet gören parçalar arasında yerini alıyor. Sizde bilgisayarınızı ikinci el alım satım metoduyla bir üst noktaya parça yenileyip ufak bir meblağ ödeyerek ulaştırabilirsiniz.